+90 (216) 515 48 65

SCADA Yazılımları

Home SCADA Yazılımları

İletişim Bilgileri

Fornax Mühendislik ve Yazılım San. Tic. A.Ş
NO:100 B Blok D:36/A, 34873, Kartal/İSTANBUL

Telefon: + 90 (216) 515 48 65

E-Posta: info@fornaxsoftware.com

fornax software scada kontrol odasıfornax software scada sistemleri

SCADA Nedir?

Denetleyici kontrol ve veri toplama (SCADA), endüstriyel kuruluşların aşağıdakileri yapmasını sağlayan bir yazılım ve donanım öğeleri sistemidir:

  • Endüstriyel süreçleri yerel olarak veya uzak yerlerde kontrol edin.

  • Gerçek zamanlı verileri izleme, toplama ve işleme.

  • İnsan-makine arayüzü (HMI) yazılımı aracılığıyla sensörler, vanalar, pompalar, motorlar ve daha fazlası gibi cihazlarla doğrudan etkileşim kurun.

  • Olayları bir günlük dosyasına kaydetme.

Verimliliği korumaya, daha akıllı kararlar için verileri işlemeye yardımcı olmaları ve çalışmama sürelerini azaltmaya yardımcı olmak için sistem sorunlarını bildirmeleri nedeniyle SCADA sistemleri endüstriyel kuruluşlar için çok önemlidir.

Temel SCADA mimarisi, programlanabilir lojik kontrolörler (PLC’ler) veya uzak terminal üniteleri (RTU’lar) ile başlar. PLC’ler ve RTU’lar, fabrika makineleri, HMI’ler, sensörler ve son aygıtlar gibi bir dizi nesne ile iletişim kuran ve daha sonra bu nesnelerden gelen bilgileri SCADA yazılımı olan bilgisayarlara yönlendiren mikrobilgisayarlardır. SCADA yazılımı verileri işler, dağıtır ve görüntüler, operatörlerin ve diğer çalışanların verileri analiz etmesine ve önemli kararlar almasına yardımcı olur. Örneğin, SCADA sistemi bir operatöre hızlı bir şekilde bir ürün grubunun yüksek hata insidansı gösterdiğini bildirir. Operatör işlemi duraklatır ve sorunun nedenini belirlemek için bir HMI aracılığıyla SCADA sistem verilerini görüntüler. Operatör verileri inceler ve Makine 4’ün arızalı olduğunu keşfeder. SCADA sisteminin bir sorunu operatöre bildirme sorunu çözmesine ve daha fazla ürün kaybını önlemesine yardımcı olur.

scada kullanıcıları

SCADA’yı Kimler Kullanır?

SCADA sistemleri, endüstriyel kuruluşlar ve kamu ve özel sektördeki şirketler tarafından verimliliği kontrol etmek ve sürdürmek, daha akıllı kararlar için veri dağıtmak ve kesinti süresini azaltmak için sistem sorunlarını iletmek için kullanılır. SCADA sistemleri, birçok farklı türde şirkette iyi çalışır çünkü basit yapılandırmalardan büyük, karmaşık kurulumlara kadar çeşitlilik gösterebilirler. SCADA sistemleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok modern endüstrinin belkemiğidir: Enerji, gıda sektörü, imalat, gaz ve yağ, geri dönüşüm, taşımacılık, su ve atık su…

Modern SCADA

Modern SCADA sistemleri, tesis tabanından gerçek zamanlı verilere dünyanın her yerinden erişilmesini sağlar. Gerçek zamanlı bilgilere bu erişim, hükümetlerin, işletmelerin ve bireylerin süreçlerini nasıl iyileştirecekleri hakkında verilere dayalı kararlar almalarını sağlar. SCADA yazılımı olmadan, sürekli olarak iyi bilgilendirilmiş kararlar için yeterli veri toplamak imkansız olmasa bile çok zor olurdu.

  • Ayrıca, çoğu modern SCADA tasarımcı uygulaması, yazılım geliştirme konusunda kapsamlı bilgiye sahip olmasalar bile, kullanıcıların uygulamaları nispeten kolay bir şekilde tasarlamalarını sağlayan hızlı uygulama geliştirme (RAD) özelliklerine sahiptir.

Sektörünüze özel bir SCADA

yazılımına sahip olun

Bize Ulaşın

Search